Spodnie – od nogawic do produkcji przemysłowej

Spodnie można uznać za jeden z najpopularniejszych elementów współczesnego ubioru. Co więcej, powszechnie noszą je przedstawiciele obu płci. Ten, mogłoby się wydawać niepozorny element, codziennego ubioru ma bardzo długą tradycję, a niektóre źródła donoszą, że rodzaj rajstop przypominających spodnie był noszony już w pierwszych wiekach naszej ery. Jaka jest historia tego ubioru i czym zasłużył sobie na tak wielką popularność?

Nogawice czyli przodek spodni

Około XII wieku popularne wśród mężczyzn stało się noszenie nogawic czyli składających się z dwóch nie zszytych części podłużnego materiału, które odpowiednio powiązane układały się w coś przypominającego swym kształtem spodnie. Szybko rozpowszechniły się one w ówczesnym świecie, ze względu na wygodę ich noszenia. Dopiero w XV wieku obie części zaczęły być łączone szwami. Tego typu spodnie bardzo ciasno przylegały do nogi i kształtem mogą kojarzyć się z legginsami. Wiek XIX przyniósł wiele innowacyjnych rozwiązań, a wraz z nimi krój spodni, który wszyscy znamy do dziś.

Produkcja na skalę światową, hurtownia spodni

Aktualnie, spodnie są produkowane na całym świecie. Spodnie szyte są z wielu rodzajów materiałów, w niezliczonej ilości krojów. Zależnie od przeznaczenia można wyróżnić wersje: formalne i nieformalne, kobiece i męskie, a także unisex. Do sklepów spodnie są dostarczane z hurtowni, które zajmują się ich dystrybucją. Hurtownia spodni damskich i męskich bardzo często dysponuje własną szwalnią, w której ubranie to jest szyte. Część hurtowni posiada także własnych projektantów, którzy zajmują się przygotowywaniem modeli spodni. Obecnie większość hurtowni prowadzi sprzedaż zarówno bezpośrednią, jak i za pośrednictwem internetu. Dzięki temu proces zakupu spodni jest bardzo łatwy. Polski przemysł odzieżowy ma długą tradycję i wiele hurtowni zajmuje się także eksportem ubrań, takich jak spodnie, poza granice Polski.

Zobacz: