Kurtka – nasz treningowy sprzymierzeniec

Wielu z nas podąża za trendem ostatnich lat, czyli prowadzeniem aktywnego życia. Sport staje się dla niektórych czymś, bez czego nie wyobrażają sobie codzienności. Bardzo dobrze, w końcu sport to zdrowie. Co zrobić, kiedy za oknem jest coraz zimniej, a Ty nie chcesz rezygnować z wieczornych spacerów ze swoim pupilem oraz porannego joggingu?
Odpowiednia kurtka sportowa może stać się lekiem na całe zło.


Wygląd to nie wszystko

Zazwyczaj przy wyborze jakiejkolwiek części garderoby, zwracamy największą uwagę na jej wygląd. Kurtka ramoneska damska musi jednakże spełniać jeszcze kilka innych ważnych funkcji.
Podstawowym zadaniem kurtki, służącej do aktywności fizycznej, jest to, by dobrze odprowadzała nadmiar potu. Zagwarantować nam to może tylko kurtka, która wykonana jest z odpowiedniego materiału.
Przy zakupie zwróć szczególną uwagę na jakość i rodzaj materiału.
Jakie materiały będą najlepsze? Oto kilka z nich:
– poliester – służy do zadań specjalnych, jest to włókno syntetyczne, które sprawdza się doskonale przy treningach w chłodne, a nawet mroźne dni, kurtka z tego tworzywa jest dość łatwa w utrzymaniu, nie gniecie się, a gładka powierzchnia utrudnia przyczepność zanieczyszczeń i błota
– poliamid i włókna akrylowe – tworzywa te wykazują się dużą wodoodpornością oraz wodoszczelnością, kurtki wykonane z tych włókien są wytrzymałe i posłużą nam kilka sezonów
– spandex i lycra – są wykorzystywane jako domieszki,a nie główny budulec kurtek, dzięki nim odzież jest elastyczna, co podnosi znacząco poziom użytkowania.
Wymienione powyżej materiały, wykorzystywane są jako budulec zewnętrznej części kurtki. Musimy wiedzieć, że sportowe okrycie wierzchnie może się składać z dwóch części. Zazwyczaj kurtki zimowe, jesienne mają dodatkową wewnętrzną warstwę tzw. ocieplinę. Odpowiada ona za odpowiednie utrzymanie ciepła i do jej stworzenia wykorzystuje się zazwyczaj poliester oraz wypełnienie naturalne.


Najważniejsze cechy kurtki sportowej.

Nasze sportowe okrycie powinno przede wszystkim być dobrze dopasowane do rodzaju aktywności oraz pory roku. Na narty potrzebujemy zupełnie innej kurtki niż np. do biegania. Podczas wybierania zwróć uwagę nie tylko na wygląd, ale także na:
– materiał, z którego kurtka jest wykonana,
– elementy, które ochronią przed zimnem, takie jak ściągacze, mankiety,
– dodatkowa impregnacja,
– elementy odblaskowe, które zwiększą nasze bezpieczeństwo podczas aktywności.

Okazuje się, że zakup kurtki zimowej nie może być przypadkowy. Dobrze dobrana będzie nas chroniła przed zimnem, ale przede wszystkim nie pozwoli nam zrezygnować z treningu.